Kontrollige, kas teie koer on vaktsineeritud ka leptospiroosi vastu

Kuna sellel aastal on meil Eestis olnud väga palju vihma ja soe sügis, siis sobib see hästi erinevatele viirustele ja bakteritele elutegevuseks. 

Eriti peaks valvas olema leptospiroosi suhtes, mida lemmik võib saada veeloikudest juues, lehehunnikutes tuhnides ja mujal näriliste väljaheidetega kokku puutudes (nakatumine toimub läbi limaskestade või nahas olevate vigastuste).

Leptospiroos on kruvi kujulise spiroheedi poolt tekitatud nakkushaigus, mida levitavad närilised ja nakatunud loomad.  Koduloomadest on peamiselt ohustatud koerad. Leptospiroosi võivad haigestuda ka inimesed (eriti ohustatud ametiteks peetakse torumehi, loomaarste ja põllumehi).

Nakatumine toimub kokkupuutel saastunud vee, pinnase või söödaga.

Haiguse tunnuste avaldumiseks või kuluda 1. päev kuni 3. nädalat, sõltuvalt tekitajast. Haiguse kulg võib olla väga kiire, isegi lõppedes äkksurmaga. Esineb ka ebamääraste haigustunnustega, pikaajalist kroonilist haigusvormi.

 

Haigustunnused on sarnased paljude teiste haigustega:

  • Järsk haigestumine ja palavik
  • Kange kõnnak ja soov mitte liikuda
  • Isutus ja loidus
  • Kõhulahtisus ja/ või oksendamine
  • Kopsuvormi puhul hingamisprobleemid, köha

 

Kui loomaarstil on kahtlus leptospiroosile, tehakse spetsiaalsed vereproovid, millega kontrollitakse antikehade olemasolu. Kui tegu on ägeda haigestumisega, ei pruugi esimesel korral need veel piisavalt tõusnud olla, seega tuleb vereproovi korrata.

Haigust ravitakse antibiootikumidega. Oluline roll on ka toetaval ravil.

Oma lemmikut saab kaitsta vaktsineerimise abil. Kuna leptospiroosi võib tekitada kuni 250 erinevat varianti, ei anna vaktsineerimine kahjuks 100% kaitset. Vaktsiinides kasutatakse  peamiselt koduloomadele ohtlikke tüvesid- Eestis saadaolevate vaktsiinidega saab vaktsineerida järgmiste serovaaride vastu: L. canicola, L. grippotyphosa, L. icterohaemorrhagiae, L. Bratislava. Immuunsus kestab aasta.

Kontrolli oma lemmiku vaktsineerimistunnistust/-passi! Kui Sa ei ole kindel, kas Sinu looma on saanud vajalikud vaktsiinid, küsi oma loomaarstilt üle!