Loomaarsti teated – Kui on plaan võtta kutsikat

Koer on inimese parim sõber ning kevad on hea aeg kutsika võtmiseks. Suvel jõuab ta eluks vajalikku kogemust  korjata, lihast luudele ning karva selga kasvatada.  Langevate lehtede ajaks on koer piisavalt täiskasvanu, et õueeluga hakkama saada või toas pika päeva kodunt ära olevat pererahvast oodata.

Lehtedes on palju kutsikate müügi kuulutusi.  Hinnad kõiguvad paarikümnest eurost tuhandeni ning tõugude valik taskukoerast paraja karu suuruse loomani. Hoolimata tõust ja hinnast on kutsika võtmisel mõned põhireeglid, mida on hea sõbra saamiseks vajalik jälgida.

Esiteks tasub läbi kaaluda millist koera me tegelikult vajame.  Kas pigem kaaslast metsajooksul, seltsilist lastele või vanavanematele, iga ilmaga hakkama saavat õuevalvurit või toas inimeste seltskonnas viibida armastavat seltsilooma.  Reipa välimusega huskyst või malamuudist on vähe rõõmu inimesele, kes eelistab tubast elu väljas liikumisele. Hea teenistuskoerana tuntud saksa lambakoer vajab peale söögi ja magamise ajule tegevust andvat treeningut ja tööd. Igavlema jäetud loom võib endale ise meelpärase tegevuse välja mõelda, ainult et peremehel ei pruugi sobida selle tulemusena uue välimuse saanud diivan või ära näritud välisuks.

Ka numbrite kokkulöömise oskus on kutsika võtmisel tähtis. Väikese koera söök ei maksa palju. Kuuekümne kilone tiibeti mastif või landseer sööb juba mehemoodi. Keskmise kuu kulu saab eelarve planeerimiseks  juba enne looma võtmist kokku rehkendada. Kuu väljaminekutest võib  ootamatult haugata üllatavalt suure summa ka näiteks mõnel tõul lausa kohustuslik  pügamine.  Eelarvesse tuleb sisse planeerida vaktsineerimised, ussi, puugi ja kirbutõrje ning miks mitte ka tervisekindlustus. Kindlustus võib tunduda  ühest küljest ülepakutuna aga teisalt  saad vajadusel looma  iga kell rahanumbritele mõtlemata ükskõik millisesse kliinikusse viia. Südamerahu on ka oluline.

Ajalehes või facebook´i  üles pandud pildil näevad kõik kutsikad välja võrratud ning teda vaadates võib koervanematega tutvuse tegemine tunduda tarbetuna. Siiski tasub meeles pidada, et geenid ja pärilikkus mõjutavad kutsika iseloomu  oluliselt. Sõbralikkus ja julgus on suures osas päritavad ning seepärast oleks vajalik enne kutsika koju toomis näha koduses keskkonnas ka kutsikate ema ja isa. Kui nad on sõbralikud, julged ja peremeest usaldavad siis ei haugu ja lõrise nad  võõra peale ka kutsikate juures, lasevad kutsikaid paitada ja nendega mängida.

Erinevas vanuses omandavad koeralapsed eri elukogemusi. Kui õige aeg mööda lastud võtab õppimine juba oluliselt rohkem aega. Näiteks teise elukuuni saavad noored koerad teadmise turvalisusest ja usaldusest. Sel ajal on ühelt poolt oluline, et kutsikas saab olla koos teistega. Samas on tähtis, et inimene teda aega ajalt sülle võtab ja temaga mängib.  Soe sõbralik käsi ja inimese lõhn jäävad kutsikale meelde toredana ning turvalisena.  Tulevaseks koostööks on see hea algus.
Uue keskkonna, asjade ja inimestega kohaneb kutsikas kõige peremini 3-5 kuu vanuses. Kui sel ajal teda autosõidule mitte kaasa võtta või rong näitamata jätta võib hiljem juhtuda et autosõit on hirmutav ja rongi eest tuleb ummisjalu minema pageda. Kutsikaga pole probleemi kui nelja-viiekümne kilost täiskasvanud koera naljalt temapoolse soovita autosse ei tõsta ning ehmatuse puhul jalutusrihmast kinni ei hoia.

 

Kokkuvõtteks. Kevad on hea aeg kutsika või mõne muu lemmiklooma perre toomiseks. Kaaluge läbi plussid miinused,  küsige nõu loomadega tegelevatelt  inimestelt  ning uskuge- lemmiku perre võtmisega on rohkem võita kui kaotada.
Ilusat kevadet

 

Ants Raava
loomaarst