Märts on käes, päevad pikenevad ning kevad hakkab hinge pugema.
Kasside puhul avaldub kevad „kassikontserditena“, mis võivad vahel lausa laulupeo mõõdu välja anda kuid samavõrd suurt kunstilist elamust enamasti ei paku. Solistideks on paaritumisootel emase kassi lõhnajälje ninna saanud ning vastavalt meeleolule kas jauravad või kaklevad kõutsid. Vahel sekundeerib neile ka veidi eemal kuurikatusel või lausa toaaknast sündmuste kulgu jälgiv kassipreili.
Kui kassipulm ainult kisakontserdi ja kõutside jäetud lõhnamärkidega (värskele pesule lastud tirtsakas kassipissi jätab perenaisele unustamatu mälestuse) piirduks, võiks seda sõltuvalt inimese tolerantsusest nimetada kas looduse taassünni imeks või väikseks ebamugavuseks. Loomaarsti poolt vaadatuna lisandub veel üks nüanss. Nagu korralikule pulmale kohane- kui piisavalt kakeldud ja laulu löödud järgnevad lembehetked ning varsti ka järeltulijad. Kui omanik suudab kassipoegadele hea kodu leida siis on kõik väga hästi. Tihti tekib sellega aga probleeme ning siis kuulen loomaarstina sõnu „magama panna“. Ega ikka ei taha küll alles kuu või paar tagasi ilmavalgust näinud loomi „magama panna“. Tegemist on ju tervete loomadega ning mingit veterinaarset näidustust eutanaasiaks ei ole.
Seepärast kassiomanikud. Kui olete kindlad, et teie emane kass jooksuajal õue jalutama ei pääse siis võite magada täiesti rahulikult. Poegi ei tule. Kui te selles päris kindlad ei ole siis oleks mõistlikum kas kass steriliseerida või kasutada tiinuskontrolli tablette. Viimast varianti soovitatakse küll tulenevalt hormoonpreparaate kasutanud loomadel suurenenud kasvajate ohust üha vähem.
Mõni sõna ka kõutsiomanikele. Kõutsidega ei kaasne ootamatute kassipoegade probleemi. Nad ei poegi. Küll märgistavad nad oma territooriumi ja seda eriti jooksuajal. Kui kass tagumiku püsti ajab ja saba väristab võib olla kindel, et sellele kohale on jäänud eriti teistele kassidele aga ka inimesele tuntav lõhnamärk. Samuti vajavad kõutsid sagedasemalt loomaarsti abi näiteks abtsesside ja haavandite ravil. Kes kakleb see ka kannatab. Kastreerimine on teinud paljusid isakasse ka rahulikumaks ja mõnusamaks perelemmikuks. See ei ole sajal protsendil juhtudest nii, kuid muidu turtsaka looma käitumine võib muutuda leebemaks ning küünistamise oht väheneb.
Steriliseeritud või kastreeritud kassid kontserte reeglina ei korralda. Seega loomamuusika huvilistele ei saa ma loomaarstina kassi steriliseerimise või kastreerimisega kahjuks abiks olla. Vähem musikaalsetele inimestele küll.
Kui olete kindel et ei soovi oma kassipreilile poegi või tahate vältida isakassi pulmaaegset jauramist ja territooriumi märgistamist siis helistage tel 5105973 või kirjutage meiliaadressil aegviiduloomakliinik@gmail.com Teie probleem leiab lahenduse.