Psühholoog 

Litsenseeritud loomaterapeut (Animals & Human Health Certificate), Denveri Ülikool, USA

Töö saviväljal terapeut, Saksamaa

Gordoni Perekooli litsenseeritud koolitaja, USA

Väärtusarenduse koolitaja, konsultant, Tartu Ülikool

Olen lõpetanud Tallinna Ülikoolis psühholoogia eriala. Aastast 2003 alustasin koolis tööd psühholoogina. Nüüdseks on tööst saanud üha uusi väljakutseid ja arenemisvõimalusi pakkuv hobi.  Lisaks ülikoolile on mulle õpetajateks minu kolm last ja meie pere loomad (2 koera, 2 hobust, merisiga, küülik, kass).

Lapsed ja loovus minu elus

Psühholoogi tööd alustades oli mulle teejuhuks lause, „töö selleks, et laste silmad säraksid”. Töötades laste ja noortega sai mulle selgeks, et sõnadega ei jõua alati oodatud tulemuseni, vaja on veel midagi. Nii alustasin õpinguid loovteraapiate alal, mille abil saab inimene ennast väljendada joonistades, savi voolides, muusikat luues. Nüüdseks olen avastanud, et kõige paremini jõuab laste ja noorteni läbi päris kogemuste – läbi loovuse ja loomade. Parimaid tulemusi oma töös olen saavutanud neid kahte valdkonda koos kasutades.

Loomad minu elus

Loomad on tulnud minu ellu tasapisi. Lapsepõlves oli minu suurimaks unistuseks koer, see unistus ka täitus. Koer nimega Tommi oli minu lapsepõlve kaaslane, kes oli minuga alati valmis koos seiklema ja maailma avastama.
Täiskasvanuna sattus minu teele naabrionu hobune nimega Anu. Selles hobuses oli ja on tänapäevani, midagi sellist mis võlub inimesi. Nii sai minust hobuse omanik, kes ei teadnud alguses hobustest mitte midagi. Aastatega on saanud hobusest minu  parim õpetaja ja teenäitaja. Anu on aidanud mul avastada endas neid külgi, millest ma ise ei ole teadlik olnud. Nüüdseks olen avastanud, et sama lugu on juhtunud ka minu klientidega kelle teraapia protsessi olen kaasanud looma.

Koera unistus jõudis minuni ka täiskasvanuna. Olen pereema, kes jõudis koju osta ennem koera kui lapsed oleks hakanud koera nuruma. Nii sai meie pereliikmeks must labrador Rosin. Tänaseks päevaks on saanud Rosinast minu hea abiline, kellega koos oleme andnud lastele tunde ja viinud läbi teraapiat. Näinud seda, kuidas teraapia protsessis koeraga kohtumine  elustab inimestes nii kurbasid kui ka rõõmsaid sündmusi nende elust.
Lisaks on loomadel imeline võime luua turvaline ja pingevaba õhkkond, mis aitab mul psühholoogina saada usalduslik kontakt kliendiga.

2013 aastal läbisin USA-s Denveri Ülikoolis loomateraapia litsentsi koolituse ja oman õigust viia läbi tegevusi, õpet ja teraapiat loomade abil.

 

Suhtlemine

Dr. Thomas Gordon on öelnud, et läbi suhtlemisoskuste loome sildasid inimese ja inimese vahele. Mida paremad on meie suhtlemisoskused seda tugevamad ja kaua kestvamad on sillad ehk suhted.

Alates 2007 aastast olen läbi viinud  õpetajatele ja lapsevanematele suhtlemistreeninguid. 
Viimase paari aasta jooksul on minus tekkinud arusaam, et nii loomariigis kui inimeste maailmas on suhtlemisel sarnased reeglid. Vahel me ainult ei oska neid märgata.

 

Väärtused

Viimastel aastatel olen järjest rohkem hakanud endale teadvustama, et meie elu juhivad väärtused. Sageli teevad nad seda alateadlikult ja meile enesele märkamatult. Väärtused saadavad meid nii kodus, kui tööl. Näiteks sobivad meile osad organisatsioonid rohkem, kui teised ja sageli on selle põhjuseks just väärtused, mis kas ühtivad või ei ühti meie endi väärtustega. Öeldakse, et organisatsioonis on väärtused nagu õhk, mida me hingame aga ei näe. Seega on väga oluline muuta see õhk enda jaoks nähtavaks ja olla teadlik sellest, mida me sisse hingame.

Mulle meeldis Marju Lauristini mõte: „Väärtused on nagu taevatähed, mis annavad meie tegevusele mõtestatuse.“

2012 olen Tartu Ülikooli Eetikakeskuse, väärtusarenduse koolitaja ja konsultant.

Olen läbi viinud väärtuste ja väärtuskonfliktide teemalisi koolitusi ning teinud väärtusanalüüsi organisatsioonidele.